• SLOVENSKÉ A UKRAJINSKÉ DETI SPÁJA AJ UMENIE

Projekt UNICEF integrujúci deti ukrajinských odídencov do prostredia prijímajúcej krajiny oslovil pedagógov našej ZUŠ-ky. V spolupráci s koordinátorkami Hračkárnice (komunitného miesta pre ukrajinské deti v Tatranskej Lomnici) sa uskutočnili v novembri dve zážitkové stretnutia ukrajinských a slovenských detí. Prvé stretnutie bolo na pôde našej školy a viedla ho pani učiteľka Edita Nosálová. Deti sa spoločne venovali rôznym tanečným prvkom a tvorbe jednoduchej kompozície. Na druhé stretnutie cestovali žiaci literárno-dramatického odboru do Tatranskej Lomnice spolu so svojou učiteľkou Alenou Váradyovou a učiteľom gitary Zbyňom Džadoňom. Inšpirovaní knihou Zbyňa Džadoňa Lara a nebo si deti vyskúšali rôzne dramatické hry, skúsili vytvoriť jednoduchú divadelnú etudu a popri speve spoločne vyskúšali novučičkú sadu perkusívnych nástrojov, ktoré sme mohli pre školu kúpiť vďaka grantu PREŠOVSKÉHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA z programu Kultúra; Výzva poslancov PSK 2022 a podpore Združenia rodičov pri ZUŠ Letná.

Ďakujeme!

Poďakovanie za podporu

Prešovskému samosprávnemu kraju, ktorý nás v rámci grantovému programu VÝZVA POSLANCOV PSK 2022 v Programe "Kultúra"  podporil sumou 2 000,- € a Združeniu rodičov pri Základnej umeleckej škole, ktoré prispelo sumou 417,10 z 2 % daní za rok 2020. v projekte "Netradičné nástroje ako prvok prepájajúci rôzne druhy umenia v Základnej umeleckej školy pri Spojenej škole Letná v Poprade."

Vďaka technikám používaným v arteterapii, muzikoterapii a dramaterapii majú žiaci príležitosť objavovať sami seba, vnímať prepájanie umenia so životom a nenásilne prijímať umenie ako súčasť komplexného bytia. Jednou z možností, ktorá môže byť využitá vo vyučovaní vo všetkých odboroch a zároveň môže slúžiť ako doplnkový nástroj pri verejných prezentáciách je používanie perkusívnych hudobných nástrojov. Tieto nástroje otvárajú novú dimenziu vnímania umenia, stávajú sa prostredníkom hudobnej komunikácie, sebavyjadrenia a tiež zdrojom blahodarných, harmonizujúcich, ozdravných a povznášajúcich zvukov a rytmu.

Ďakujeme Prešovskému samosprávnemu kraju za podporu a rodičom zo Združenia rodičov pri ZUŠ v Poprade.

učitelia, rodičia a žiaci ZUŠ

• Festival pantomímy PAN 2022 je úspešne za nami

Na Festivale pantomímy a pohybových divadiel PAN 2022 sa na konci novembra v Liptovskom Mikuláši zišli divadelníci z celého Slovenska i spoza hraníc, aby sa spolu učili, hrali a tešili sa z milých ľudských stretnutí. Okrem skvelých dielní a večerných vystúpení profesionálnych mímov má festival aj súťažnú časť. A vo výsledkovej listine sa objavilo viackrát aj meno nášho súboru Trma-vrma:

• Pozvánka na plenárne združenie rodičov

srdečne Vás pozývame na plenárne združenie rodičov dňa 23.11.2022 o 16.30 hod. v Modrej zóne Spojenej školy na Letnej ulici v Poprade.

Ing. Milan Zvara, predseda ZR pri ZUŠ Letná Poprad

v spolupráci s vedením školy